З приходом на Галицьку митницю, Цабак Володимир Ярославович взяв на себе зобов’язання виконувати всі вказівки «реформаторів» Нефьодова-Гутенка та встановив нові стандарти. Для того, щоб перейти в нову структуру він пропонує львівським митникам взяти на себе, тобто підписати Акти прийому-передачі матеріальних цінностей, а саме скануючих систем вартістю понад 200 млн.грн. При чому сам Цабак визнає, що це незаконно і працівників, які погодились на його пропозицію називає «терпілими».
Щоб зрозуміти суть криміналу надаємо всю історію з закупівлею сучасних скануючи систем для всіх митниць України. Отже, у квітні 2018 року Державна фіскальна служба оголосила торги на Створення комплексних скануючих систем стаціонарного типу для огляду вантажних транспортних засобів та контейнерів загальною вартістю 1 млрд 300 тис. грн. Торги були поділені на три лоти за територіальним розташування митних постів. Відповідно до Договору № 2/2018 від 01.08.2018р. укладеного за результатом цих торгів замість семи скануючих систем купили чотири. Компанія НУКТЕХ КАМПАНІ ЛІМІТЕД (39292197) зобов’язалась за 264 млн. 400 тис. грн. поставити на МП «Ягодин»,«Краковець», «Рава-Руська» і «Шегині», забезпечити монтаж та пусконалагодження ї передати у власність комплексні скануючи системи стаціонарного типу для огляду вантажних транспортних засобів та контейнерів.
Відведення земельних ділянок під будівництво не здійснювалось, оскільки території всіх вищенаведених пунктів пропуску знаходились на земельних ділянках, що перебували на балансі Державної фіскальної служби України.
Станом на сьогодні у колишній Львівській митниці ДФС відсутні документи щодо введення в експлуатацію комплексних скануючих систем для огляду вантажних транспортних засобів та контейнерів у міжнародних автомобільних пунктах пропуску для автомобільного сполучення «Краковець», «Рава-Руська», «Шегині» та документи щодо будівництва відповідних захисних споруд до них, відведення земельної ділянки під будівництво, дозволи на будівництво, проекти будівель, (підведення комунікацій, угоди із підрядниками, висновки комісій щодо введення в експлуатацію, ліцензії, акти прийому-передачі, акти про виконання пуско-налагоджувальних робіт). В вересні 2018 року спеціально створена комісія прийняла обладнання комплексних скануючих систем за місцем поставки без захисних споруд. Однак 14 грудня 2018 року між постачальником і Державною фіскальною службою укладаються дві додаткові угоди якими зменшується ціна договору до 213 млн. 815 тис. 833 грн., і продовжується термін дії договору до 31 грудня 2019 року.
У зв’язку із укладенням додаткової угоди на Львівській митниці ДФС в квітні 2019 року було створено нову комісію за участі представників ДФС та Державної інспекції ядерного регулювання України, яка прийняла Актами приймання-передачі поставки функціонуючі комплексні скануючі системи стаціонарного типу для огляду вантажних транспортних засобів та контейнерів за місцем поставки: Львівська область, Яворівський район, смт. Краковець, вул.Вербицького, 54; Мостиський р-н, с. Шегині, вул. Дружби, 201; Жовківський р-н,с. Рата, вул.Гребінська. Постачальник на виконання умов договору у березні 2019 року провів навчання 37-ми операторів скануючих систем з видачею їм відповідних сертифікатів.
З метою введення в експлуатацію скануючих систем стаціонарного типу для огляду вантажних транспортних засобів та контейнерів, отриманих митницями було створено комісію із працівників центрального апарату ДФС по прийняттю рішення із введення в експлуатацію комплексних скануючих систем стаціонарного типу для огляду вантажних транспортних засобів та контейнерів. Однак, даною комісією перераховані скануючі системи до сьогодні не введені в експлуатацію через те, що згідно законодавства України у сфері використання ядерної енергії поставлення на баланс митниці цього обладнання можливе тільки після оформлення митницею ліцензії на їх отримання та введення в експлуатацію.
Отримання ліцензії регламентується Законом України «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії» в якому чітко зазначено необхідний перелік документів, які підтверджують межі відведеної земельної ділянки, перелік будівель і споруд та інш. чого митниця не має і відповідно ліцензію отримати ніяк не може.
В жовтні 2019 року Державним бюро розслідувань почало розслідування неналежної закупівлі митницею сканерів для перевірки вмісту автомобілів, які перетинають кордон. Дії співробітників митниці завдали збитків держбюджету і державним інтересам, тому правопорушення кваліфікують за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України.
На початку грудня діючим керівництвом Галицької митниці надаються усні вказівки керівникам митних постів «Шегині», «Краківець», «Рава-Руська» прийняти на баланс скануючі системи, які знаходяться у відповідних пунктах пропуску, однак усі керівники зазначених митних постів відмовились від підписання документів про прийняття їх на баланс.
Після цього, керівництвом Галицької митниці було вигадано схему про передачу на баланс скануючих систем матеріально-відповідальним працівникам (головним державним інспекторам) управління матеріального забезпечення та розвитку інфраструктури Львівської митниці ДФС.
З достаменних джерел стало відомо, що в.о. начальника Галицької митниці Володимир Цабак викликав до себе працівників Львівської митниці ДФС – матеріально відповідальних по митних постах (Шегині, Рава-Руська, Краковець) і пропонував їм взяти ці сканера на себе, на що отримав категоричну відмову. Після “цабаковської” пропозиції цих працівників до Галицької митниці просто не перевели.
В подальшому Цабак зі своїм, як він називає «позаштатним помічником» Кіндратовим Святославом посилили свої пошуки «цапа відбувайла», пропонуючи простим інспекторам такий собі бартер – «береш сканера, тоді потрапляєш в нову структуру». Однак з’ясувалось, що Акти прийому-передачі матеріальних цінностей має підписати голова комісії. Для цього 11 грудня 2019 року першим заступником комісії з реорганізації Львівської митниці ДФС призначають Сабата Олексія Антоновича – начальника управління матеріального забезпечення та розвитку інфраструктури Львівської митниці ДФС, який має групу інвалідності через онкологію. Особа для Володимира Цабака не нова – разом працювали в старих 2000 роках, коли останній був начальником Мостиської районної виконавчої служби, а Сабат був заступником начальника Мостиської митниці. І хоча спільно «не один десяток тон продуктів був знищений по документам, а фактично реалізований за готівку», пан Цабак підстрахувався: на Львівській митниці ДФС менше року працює донька Сабат Юлія, і зовсім випадково вона також була не переведена до Галицької митниці, як гарантія того що батько підпише Акти і скануючі системи вартістю понад 200 млн.грн., які лежать непотребом, стануть персональною відповідальністю одного хворого і літнього митника.
Станом на сьогодні має бути розв’язка цієї історії і ми з нетерпінням чекатимемо продовження.
P.S.Інформацію надіслано на Гостру правду анонімно, однак перевірено через відкриті бази даних і оприлюднено з метою запобігання злочину з відмивання державних коштів і службової халатності.