Андрій Садовий – міський голова міста Львова з президентськими амбіціями, який сьогодні переживає спад політичної кар’єри і, під тиском львів’ян, може реально потрапити за грати. Десятки років він вміло заговорював свої управлінські «проколи» і корупційні схеми через власні ЗМІ, знаходячи «крайнього» зі сторони та використовуючи тактику «кращий захист – то напад». Відтак, зі слів Андрія Садового львів’яни – то здебільшого проплачені тітушки, які діють на замовлення ворожих політичних сил і особистих ворогів міського голови, а господарські проблеми міста – ніщо, порівняно з іншими містами України.
Під час безстрокової акції протесту під Львівською міською радою «За відставку Садового і справедливий суд над ним!» ми вирішили проаналізувати на чиїй стороні правда.
Отже, найпершим гучним криміналом Андрія Садового на посаді міського голови (ми навмисно не згадуємо ошуканих 200 тис. вкладників «Галицьких інвестицій») є результат близько 10 кримінальних справ, розпочатих у 2014-2015 роках за фактами шахрайства та корупції при підготовці до ЄВРО-2012 у Львові.
Тільки на проектуванні побудови «Арени Львів» були вкрадені колосальні гроші – 24 млн. грн. Проплачували все з бюджету громади міста Львова. За цим фактом кримінальну справу розпочали ще у 2010 році проти службових осіб Львівської міської ради, які, діючи в інтересах австрійської фірми «ALPINBAU GmbH», вчинили розкрадення коштів з місцевого бюджету в розмірі 24 млн 370 тис. грн. Так, за розробку проектно-кошторисної документації для будівництва стадіону на рахунки фірми спрямували 37 млн грн. Втім експертиза показала, що насправді послуга коштує близько 13 млн грн. Відтак, справі ось уже дев’ять років, а винні досі не покарані.
Інші кримінальні справи були відкриті щодо зловживань при укладенні договорів між Львівською міською радою та «Львівавтодором», де підрядником, який і донині проводить роботи у Львові, є фірма «Онур». Між львівським комунальним автотранспортно-дорожним підприємством та Європейським банком реконструкції та розвитку була укладена угода та виділені прямі кошти на ремонт доріг. Тоді, Держфінінспекція у Львівській області зафіксувала, що на дорогах до чемпіонату розікрали понад 36 млн грн. Втім, коли на виконання ухвали Залізничного районного суду Львова від 13 травня та 4 червня 2013 року провели повторну перевірку фінансово-господарської діяльності ЛКП «Львівавтодор», факти розкрадання не підтвердили.
Масові розкрадання у Львові відбувались при закупівлі трамваїв до ЄВРО-2012 – чиновники на цьому «заробили» близько 15 млн. грн. На виділені кошти придбали 11 трамваїв, замість 14.
Тоді через «розпилювання» бюджету під час ЄВРО-2012 у Львові відкрили десять кримінальних справ, але всі вони «застрягли» в чиїхось шухлядах і досі ніяк не зрушаться з мертвої точки.
Другий «кримінал» Андрія Садового мав б бути через львівське сміття, а точніше гроші, які він, ціною людських життів, відмивав на смітті. Пожежа на давно закритому міському сміттєзвалищі розпочалася 28 травня 2016 року. До 30 травня, силами фахівців ДСНС, її вдалося загасити. Але вже тоді, коли пожежники готувались залишити територію звалища, стався обвал сміття під яким опинилися троє рятувальників. Їхні тіла були знайдені наступного дня. Ще однією жертвою трагедії став еколог ЛКП «Збиранка», тіло якого так і не було знайдено.
Станом на сьогодні суд визнав винним мера Львова Андрія Садового та виконкому щодо бездіяльності при закритті звалища. Постановами Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2016 та Львівського апеляційного адміністративного суду від 30.01.2017 у справі № 813/2702/16 позовну заяву першого заступника прокурора Львівської області до виконавчого комітету Львівської міської ради, міського голови м. Львова про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання до вчинення дій, пов’язаних із незабезпеченням закриття Львівського міського полігону ТПВ, проведення його рекультивації та вибору земельної ділянки для створення нового полігону для розміщення твердих побутових відходів м.Львова, будівництва на ній заводу з їх переробки та сміттєсортувального комплексу задоволено повністю. Державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Львівській області 30.05.2017 було закінчено виконавче провадження у зв’язку із виконанням вимог прокурора у повному обсязі. Тобто, моральну вину міського голови Львова у Грибовицькій трагедії доведено у суді, а щодо кримінальної відповідальності не склалося навіть з підлеглими і безпосередніми виконавцями.
30 травня 2016 року у поліції Львівщини відкрили кримінальне провадження за фактом пожежі на Львівському сміттєвому полігоні, за ч.2 ст.272, ст.236, ч.2 ст.367 КК України (службова недбалість та порушення правил безпеки, що спричинили загибель людей). Про підозру у вчиненні правопорушень повідомили трьом посадовцям ЛКП «Збиранка»: колишньому директору Богдану Горбалю, його заступнику – Борису Плашенку та екс-начальнику полігону – Олександру Купричу. Обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно цих посадовців ЛКП «Збиранка» досі розглядає Жовківський районний суд Львівської області.
За невжиття заходів щодо контролю за діяльністю «Збиранки» було повідомлено про підозру екс-керівнику Управління житлового господарства Львівської міської ради – Юрію Гольцю. Посадовець залишався на посаді до листопада 2016 року, поки його не спіймали на отриманні хабара, але й після цього його випустили під заставу в розмірі 2 млн. грн. Обвинувальний акт скеровано для розгляду по суті в Галицький районний суд м. Львова. На даний час судовий розгляд триває.
Також досі триває досудове розслідування у кримінальному проваджені за фактом заволодіння бюджетними коштами, призначеними на перевезення твердих побутових відходів іншими перевізниками, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.191 КК України.
А скільки бюджет міста втратив на непотрібному сміттєвому обладнанні і проектно-технічній документації наразі порахувати нікому не вдалось, але цікаві факти є. Серед них купівля збанкрутілим ЛКП «Львівспецкомунтранс», згідно із утаємниченим рішенням виконкому ЛМР, у ТзОВ «Грінера Україна», яке належить особистому раднику Садового, надпотужного сміттєпресувального обладнання за 27 950 446 гривень. Попередньо міський голова Львова вихвалявся можливістю орендувати за 1 грн. цю дороговартісну сміттєпресувальну лінію. До слова, непотрібне обладнання і досі стоїть в одному із ангарів у Рясному і з міського бюджету щорічно ще й виділяють кошти на охорону і утримання цього металобрухту.
Рік тому, 1 червня, у Києві міський голова Львова Андрій Садовий підписав кредитний договір та договір ґранту на отримання Львовом 35 млн євро на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища та будівництво сміттєпереробного заводу, з них 25 млн. – це позика від ЄБРР, з пільговим періодом до 2021 року, а 10 млн. євро – це ґрантова складова. Термін будівництва заводу мав становити 2 роки, а рекультивації сміттєзвалища – до 5-ти років. Минув рік, заводу навіть не спроектували, земельну ділянку не затвердили, керівника ЛКП «Збиранка», який мав би займатися рекультивацією сміттєзвалища, впіймали на хабарі. Словом, кошти освоюють, а звітування не має.
Третя корупційна схема за якою відкрито кримінальні провадження дістала назву «Афера століття». Втрата десятків комунальних приміщень, якими опікувалася кума Андрія Садового і по-сумісництву керівник управління комунальної власності Інна Свистун стала взірцем безкарності. Кримінальні провадження щодо нехтування службовими обов’язками підлеглих Садового не вийшли навіть з кабінетів слідчих. Аргументи про те, що діяла злочинна група за межами міської ради не витримує критики, адже зрозуміло що без технічних документів зареєструвати право власності в Єдиному реєстрі речових прав просто неможливо.
Найзухваліший, відкрито кримінальний вчинок Андрія Садового звичайно є продаж землі селища Рясне-Руська інвестору під індустріальний парк. Понад 23 гектари землі, які міський голова Львова Андрій Садовий продав ТзОВ «Сіті Парк Львів» для будівництва технопарку, насправді навіть не належали Львівській міській раді. З джерел в Нацполіції усі дізнались, що в результаті договору купівлі-продажу, підписаного мером Львова, з державної власності незаконно вилучено земельну ділянку, яка фактично розташована на території Рясне-Руської сільської ради.
Також, під час продажу даної ділянки було втричі занижено її ринкову вартість. Нормативна грошова оцінка вищезгаданої земельної ділянки становить 140 мільйонів гривень, а продали – за 52 мільйони гривень. Кримінальна справа за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364 та ч.2 ст.366 Кримінального кодексу України: зловживання владою або службовим становищем та службове підроблення була завершена і загубилася на стадії пред’явлення обвинувачення Андрію Садовому.
Андрій Садовий не має статусу недоторканості, він завдяки вмінню говорити, те, що хочуть чути люди, отримав владу. Чому його не зупинили правоохоронні органи після Євро-2012? Не було політичної волі, або розуміючи вміння Садового знаходити крайнього боялися сотворити з нього жертву режиму. Але від безкарності у міського голови Львова виросли крила і він перестав нехтувати будь-яким заробітком – під його особистою опікою усі грошові галузі міста.
Чому саме зараз містяни вимагають відставки Садового? Та тому, що «політична воля», в особі новообраного Президента України обіцяв людям боротьбу з корупцією. І люди поки вірять…, але в будь-якому випадку, доля Андрія Садового в руках львів’ян!
В статті використано матеріали інформаційних ресурсів https://portal.lviv.ua/ , https://www.032.ua https://zik.ua